Laboratorij za tlo i gnojiva
Laboratorij za tlo i gnojiva tvrtke Inspecto d.o.o. provodi uzorkovanje tla, analizira plodnost tla, te daje preporuke za gnojidbu uz prikupljanje svih bitnih agrotehničkih podataka.
Također, u laboratoriju se provode ispitivanja kojima se određuje tehnološka kvaliteta šećerne repe u predkampanjskim analizama i u okviru arbitražnih analiza tijekom preuzimanja šećerne repe od proizvođača.
Analiza plodnosti tla predstavlja praktično krvnu sliku zemljišta i bez nje je besmisleno započinjati bilo koju vrstu biljne proizvodnje. Na osnovu raspoloživih hranjiva u tlu izračunava se razlika koja se treba dodati u obliku mineralnih i organskih gnojiva da bi se zadovoljile potrebe biljaka i zemljišta u procesima proizvodnje.
Metode analize tla:
- N-min metoda
- određuje se količina mineralnog dušika u tlu - N/NO3 i N/NO4. Na osnovu analize izračunavamo gnojidbenu preporuku za određenu ratarsku kulturu. - AL metoda
- određuje se količina fosfora P2O5 i kalija K2O, % humusa, pH u vodi i KCl, količina bora, hidrolitička kiselost tla, % karbonata, određivanje mikroelemenata i ukupnog dušika u tlu - EUF ekstrakcija
- elektroultra filtracija; utvrđuje potencijal pufernog kapaciteta i vrijeme opskrbe biljaka hranjivom tijekom vegetacije
Analiza tla kod zasnivanja trajnih nasada ili trajni nasadi u rodu, gnojidbena preporuka
Preporuke za pravilnu gnojidbu tla, a na osnovu analiza laboratorija za tlo i gnojiva tvrtke Inspecto d.o.o. izdaje "Zavod za kemiju, fiziku i biologiju tla" Poljoprivrednog fakulteta u Osijeku (prof.dr.sc. Vladimir Vukadinović).
Gnojidba je vrlo važna i zahtjevna agrotehnička mjera kojoj trebamo posvetiti veliku pažnju. Obavljamo li gnojidbu "napamet", izlažemo se mnogobrojnim rizicima i greškama. Stoga, gnojidbu treba vršiti prema točno utvrđenim zalihama hranjiva u tlu, a koje možemo utvrditi jedino temeljem analize uzoraka tla. To su razlozi zbog kojih se zalažemo za zajednički rad na unapređenju proizvodnje određenih poljoprivrednih kultura - kojoj je u konačnici cilj povećanje prinosa po hektaru zasijane površine, kvaliteta proizvoda i naravno ekonomska isplativost.